Skriv på, skriv historia!

kl_underskrift2

MOTSTÅNDSRÖRELSEN. I och med att Motståndsrörelsen nu bildar en parlamentarisk gren är det viktigt att ordna med vissa praktiska detaljer. Nordfront berättar här hur du som läsare kan hjälpa till.

För bildandet av ett parti som ställer upp i riksdagsval (även landstingsval och kommunval) krävs 1500 namnunderskrifter. Detta skyddar även partiets namn så att ingen annan kan använda det i val. Motståndsrörelsen vill så skyndsamt som möjligt samla in dem och nedan beskrivs några sätt att bidra med detta.

Listor för ändamålet kan laddas hem från valmyndighetens hemsida och skrivas ut. Länk:

Namnunderskriftsformulär

Se gärna till att ni i er bekantskapskrets strävar efter fulla listor. Varje utskrift rymmer tio namn. Listorna kan sedan lämnas över till våra representanter eller skickas till:

NMR
Box 52
772 22 Grängesberg

De personer som skriver på ska väl känna till att deras underskrift gäller att Nordiska motståndsrörelsen bildar parti. Under inga som helst omständigheter får falska uppgifter fyllas i.
Om önskan finns så betalar Motståndsrörelsen för de utlägg man tvingas till i form av frimärken mm. Glöm då inte avsändaradress.

Motståndsrörelsen kommer nästesvis erbjuda människor att bekvämt i sin dörröppning skriva i sitt namn. Då vi inte har representation på samtliga av landets orter finns det en risk att samordningen för ifyllningen sker med några dagars förskjutning efter anmälan. Vi kommer att göra så gott vi kan, men skulle du råka bo i yttersta skärgården på en vindpiskad kobbe med en färja som går en gång i halvåret, kommer vi svårligen nå just dig. Metoden riktar sig främst till personer boendes i eller strax utanför tätorter. Man kan dock kontakta organisationen även om man bor långt bort, och placeras på en reservlista.

Kontakta rätt person där du bor:

Näste 1 (Uppsala län, Stockholms län, Västmanlands län, Örebro län, Södermanlands län):
Julius Blomberg: 072 044 17 45, julius.blomberg@nordfront.se
Oscar Bergström: 072 266 52 98, oscar.bergstrom@nordfront.se

Näste 2 (Västra Götalands län, Hallands län):
Jimmy Andersson: 073 899 76 24, jimmy.andersson@nordfront.se
Fredrik Vejdeland: 070 337 73 15, fredrik.vejdeland@nordfront.se

Näste 3 (Skåne län, Blekinge län):
Simon Lindberg: 073 514 17 18, simon.lindberg@nordfront.se
Freddy Nerman 076 283 05 94, freddy.nerman@nordfront.se

Näste 4 (Jämtlands län, Västernorrlands län, Gävleborgs län):
Ingemar Westerbring: 070 342 09 03, ingemar.westerbring@nordfront.se
Martin Saxlind: 070 369 02 87, martin.saxlind@nordfront.se

Näste 5 (Dalarnas län, Värmlands län):
Pär Sjögren: 076 832 92 05, par.sjogren@nordfront.se
Pär Öberg: 070 300 48 43, par.oberg@nordfront.se
Emil Hagberg: 073 698 64 16, emil.hagberg@nordfront.se

Näste 6 (Västerbottens län, Norrbottens län ):
Robert Eklund: 076 280 40 23, robert.eklund@nordfront.se
Elias Lindström: 076 273 19 19, elias.lindstrom@nordfront.se

Näste 7 (Östergötlands län, Jönköpings län, Kronobergs län, Kalmar län, Gotlands län):
Robert Berg: 073 401 78 31, robert.berg@nordfront.se

Väljer man att kontakta någon av våra representanter får man även möjlighet att diskutera vår politik.

Lycka till!

Fakta partiregistrering

Inga namnunderskrifter kommer att bli offentliga. Vi kommer att lämna in listorna till en notarius publicus (en jurist) som sedan intygar att han har gått igenom dem. Därefter lämnar vi in ansökan till valmyndigheten tillsammans med intyget. Namnlistorna kommer därefter förstöras.

Dela artikeln på sociala medier:

Kommentarerna är efterhandsmodererade. Den som kommenterar är själv juridiskt ansvarig för innehållet i kommentaren. För att delta i diskussionen, läs våra regler här och läs våran guide för att skapa ett konto här.

Lämna en kommentar

Please Login to comment
  Subscribe  
Meddela om