Fortsatt nedåt för Sverigedemokraterna
INRIKES. Enligt Novus färska väljaropinion för oktober månad fortsätter Sverigedemokraterna en nedåtgående trend bland väljarna.

Enligt lördagens färska siffror från Novus väljaropinion ser det dystert ut för Sverigedemokraterna som får se en fortsatt nedgång i väljarstödet. Jämfört med september månad då man tappade 0,7 procent har Sverigedemokraterna nu tappat ytterligare 1,3 procentenheter, vilket gör dem till det parti som tappat flest anhängare.
Ett annat parti som sett en större nergång är Centerpartiet som tappat 1,1 procent jämfört med september månad.
Förutom Socialdemokraterna, vars stöd ligger oförändrad sedan den tidigare mätningen, har samtliga partier förutom Moderaterna och Vänsterpartiet förlorat väljare. Det ökade stödet för Vänsterpartiet är marginellt på 0,1 procent medan moderaterna ökat mest med 3,3 procent.
Antalet osäkra väljare har även minskat med 1,3 procent, vilket tyder på att moderaterna lockat till sig fler anhängare från såväl andra partier som från de tidigare osäkra väljarna.
Kommentarerna är efterhandsmodererade. Den som kommenterar är själv juridiskt ansvarig för innehållet i kommentaren. För att delta i diskussionen, läs våra regler här.
5
Lämna en kommentar
Ja, så lätt var det att få tillbaka invandringströtta moderata kärnväljare; lite luddigt tal om tiggeriförbud, språkkrav och skärpta asylkrav så lämnar råttorna den sjunkande SD-skutan.
Samtidigt går SD åt andra hållet och vill ha liberalare och liberalare invandringspolitik, vilket kommer att gynna NMR det enda sanna invandringsmotståndspartiet.
Allt fler kommer att inse att det i Riksdagen finns 8 massinvandringspartier och att den enda verkliga oppositionen i Sverige stavas Nordiska motståndsrörelsen.
Ledningen i SD är JUDE-lakejer och FOLKFÖRRÄDARE. SD:s politik medför att det svenska vita folket på sikt utrotas.
För svenska folket finns bara ETT alternativ:
Nordiska motståndsrörelsen.
Ansök om medlemskap I DAG.
Hell seger!
Vad skall man säga? Bra nyheter.
Med förhoppning att del iaf förstår allvaret och stöder NMR.
Men de är kappvändare och lufsar snällt tillbaka till moderaterna. Skräp. :-/
1% av de tillfrågade tänker rösta på andra partier än 8-klövern+Fi och 9% är osäkra, så det finns en god potential för NMR. Gränsen för statligt partistöd går vid 2,5%, så även om NMR bara skulle nå denna siffra i det stundande valet så hamnar man i ett helt annat läge än att behöva hanka sig fram på privata donationer i fyra år till.
Sen måste man också ta i beaktande att Novus inte tillhör de träffsäkraste instituten. En mätning från Sentio kommer att ge en bild som bättre speglar verkligheten.






























Goda nyheter. Men egentligen kvittar det. Väljarna går väl över till SionistModeraterna istället.