”Det kanske kan låta som en klyscha, men det som inte dödar härdar”

Under nationaldagsmorgonen utsattes en nationell aktivist för ett mordförsök av en 40 man stark anarkistpöbel. Aktivisten angreps med bland annat knivhugg och släggslag mot huvudet. Nationellt Motstånd har träffat Jens Lindahl i Göteborg.

Runt klockan 6 på fredagsmorgonen skulle Jens Lindahl från Göteborg hoppa på en buss till Folkets marsch. På plats skulle han delta i ett gemytligt nationaldagsfirande och vara en av dem som skulle hålla den stenkastande extremvänstern på avstånd.

Men denna extremvänster ville annorlunda. Vid bussen dyker en drygt 40 man stark anarkistpöbel upp och genomför en brutal attack. Cirka 25 nationella, till hälften kvinnor, är på plats men får problem med de anarkister som samtliga är gatustridsbeväpnade. Jens, som är välkänd hos dessa kretsar och under många år varit en av de mest drivande nationella personerna i Göteborg, är den som pöbeln inriktar sig på. Han blir slagen med en mängd olika tillhyggen i huvudet, man överöser honom med sparkar och slag, hoppar jämfota på hans huvud, slår av hans ben med en slägga samt knivhugger honom när han ligger ner och redan fått ta emot så mycket slag och sparkar att han omöjligtvis kan freda sig.

Vi träffar Jens Lindahl i en lägenhet i Göteborg. Han fick komma ut från sjukhuset tidigt, men har ont och måste gå på smärtstillande. Kryckorna kommer han ha med sig ett par veckor. Tre ställen på huvudet och två ställen på ena örat är fulla av stygn. Han har sticksår i magen och har allmänt många blånader. Den t-tröja han bar under tillfället är helt nerblodad.

Jens Lindahl efter attacken.

Efter att ha diskuterat händelsen så bestämmer vi oss för att genomföra en intervju för Nationellt Motstånds läsare.

Hur mår du?
Jag mår efter omständigheterna bra. Det kunde ha gått riktigt illa, men jag har haft tur. Jag kommer ha kryckor under några veckor, men jag kommer inte få några men.

Men ett par fina ärr?
Jo, men det bryr jag mig inte om. Jag har redan så många (skratt).

Genom TT m.fl. framställs det som att attacken var en mindre sammandrabbning. När vi ser sviterna och har kännedom om hur det gått till, så framstår det som att media medvetet ljuger. Kan du berätta om vad som egentligen hände?
Först och främst: hade en åklagare varit på plats så hade han rubricerat det som mordförsök – rakt av. De var inte bara ute efter att skada mig och det var ingen mindre sammandrabbning.

Jag skulle precis stiga på den buss som skulle ta mig och andra till Folkets marsch då uppemot 40 överbeväpnade anarkister dyker upp runt hörnet. Samtliga av dessa är beväpnade med alltifrån släggor, bollträn, knivar, tårgas, armeringsjärn och bengaliska eldar som kastas. Vi själva har ingen beväpning, men vi har några backar med drickflaskor i bussen. Vi använder dessa mot anarkisterna. Vi motar även bort angriparna med sparkar och slag och får in några träffar. Men mitt i tumultet får pöbeln överhanden och i kaoset blir jag omringad. Jag hamnar på backen ganska omgående och blir överröst av slag med tillhyggen mot huvudet och kroppen. Samtidigt spejar anarkisterna pepparsprej och tårgas vilket omöjliggör ett effektivt motstånd.

Jag kommer dock upp igen, men en slägga svingas mot mitt smalben och jag faller åter ner. Ytterligare misshandel sker mot främst huvudet. Jag är nu knappt vid medvetande och kan knappast freda mig längre. Dessbättre hade vi under en tid hållit anarkisterna på avstånd genom en ihärdig flaskkastning, så deras aktion tog längre tid än beräknat. Detta innebar att polisen med all sannolikhet skulle dyka upp i vilken sekund som helst, så samtidigt som mina kamrater kom till undsättning sprang anarkisterna från platsen.

Det antyds även av TT att saken var uppgjord. Stämmer det?
Nej, det stämmer absolut inte, vi skulle aldrig göra upp med anarkister på det viset. Media vill bara avdramatisera hela händelsen och kunna hävda att alla är ”lika goda kålsupare”. Vi hade bara för avsikt att fredligt fira nationaldagen. Därför var vi också obeväpnade.

Du blev knivhuggen?
Ja, men det upptäckte jag först på sjukhuset. Det var sticksår i sidan av magen intill njuren. Det var dessbättre bara ytliga sår. Dessa hade tillfogats då jag låg ner på marken och kanske inte ens var vid medvetande. Detta visar bara att rödingarna saknar all form av heder överhuvudtaget.

Enligt rapporter till oss så fick du pulsfall i ambulansen. Vad var det som hände?
Ja, enligt min bror som satt med så fick jag pulsfall. Jag vet inte hur akut det var, sjukvårdare är ju trots allt mycket duktiga på vad de gör, men det kändes kritiskt. Jag började i alla fall tänka på alla nära och kära. Det var jävligt äckligt. Men brorsan var där och gav mig stöd. Jag höll på att somna ett flertal gånger, men blev tillsagd att hålla mig vaken. När vi kom in i Tingsstadstunneln så trodde jag att det var kört och jag var väldigt nära att somna in. Men efter tunneln så släppte allt och jag blev helt klockren i huvudet. Sedan kom det tillbaka, men denna gång inte lika allvarligt.

Vad hände strax innan ambulansen kom?
Det tog en stund innan ambulansen kom, kanske 10 eller 15 minuter. Jag försökte hela tiden resa mig, men mina kamrater ville ha mig i framstupa sidoläge istället. Kamraterna var till stor hjälp.

Hur påverkar detta mordförsök dig i kampen?
Det kanske kan låta som en klyscha, men det som inte dödar härdar. Man stärks i sin tro på vår kamps riktighet när man ser vilka fega metoder, till exempel att sticka en kniv i någon som ligger ner, anarkistavskummen använder sig av. Kampen fortsätter.

Hur har rörelsen uppträtt efter händelsen?
Extremt solidariskt. Jag har fått hundratals telefonsamtal och SMS och alla grupperingar har hört av sig. Jag har fått presenter och besök på sjukhuset. Jag vill tacka alla som hört av sig och gett sitt stöd.

Tack, Jens, för intervjun.

Även ni kan stödja vår kamrat. Ni som vet hur ni får kontakt med honom kan använda era kanaler. De går även bra att sända en hälsning via vår kommentarfunktion.


  • Kommentarerna är efterhandsmodererade. Den som kommenterar är själv juridiskt ansvarig för innehållet i kommentaren. För att delta i diskussionen, läs våra regler här.

  • kålsuparnas fi skriver:

    Tycker det är oerhört komiskt att ni kallar anakrkistpöbeln för vidriga då de använder kniv då ni själva i SMR knivskar en kille i nacken vid slussen i september förra året.
    Ni är inge bättre på något sätt..

    /kålsuparnas fi

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Eric skriver:

    Det glädjer mig att du klarade dig!

    /Eric

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Maik skriver:

    Skönt att se att det ändå slutade förhållandevis väl, det hade kunnat gå värre. Krya på dig så ses vi i framtiden!

    Våra motståndare är äckliga och skyr inga medel alls men vad kan man förvänta sig av dessa trasmänniskor.

    Dags att skruva upp temperaturen.

    /Maik

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • k0nsl skriver:

    Hej,

    Vi hörde om vad som inträffade på väg till Folkets Marsch och alla var mycket oroliga.
    Det låter som om det var på nöd och näppe att du överlevde. Röding-packet visar ännu en gång hur extremt fega de är genom att attackera svenska patrioter på väg till en manifestation där man hyllar fosterlandet och det svenska folket som byggde upp landet från ingenting.

    Dessa rödingar är inget annat än förrädare och hade vi haft en regering som bevakade svenskars intressen så hade dessa fått betala dyrt – med sina liv för det här och många andra fega dåd, mot de personer som försvarar Sverige och det svenska folket: medan rödingarna gör allt för att försöka upplösa vårat fosterland och medan de hyllar uppblandningen av vårat folk genom ”mångkultur”.

    När ska de själva tröttna på det skräp de säger sig kämpa för? Rycker de ens på ögonbrynen när deras systrar blir gruppvåldtagna, eller om deras mödrar skulle bli mördade, eller är det också något man hyllar? Det verkar nästan som om det voro så med tanke på vilka äckliga galningar vi har att göra med.

    I vilket fall som helst så är jag mycket glad när jag nu vet att allting är relativt bra med dig.
    Jag hoppas allting läker och att du blir helt återställd. Det kommer en dag då fega avskum som de som utförde detta och andra dåd, kommer att ställas inför rätta för sina brott. Och då snackar vi inte om en klapp på axeln och lite samhällstjänst.

    /k0nsl

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • k0nsl skriver:

    Anonym ser jag. Ovanligt.

    I vilket fall som helst så är incidenten du skriver om irrelevant. Vad gäller den incidenten så försvarade man sig mot anarkister som attackerade – då får anfallarna, provokatörerna, förvänta sig att ådraga sig vad som helst i stort sätt.
    I Jens fall blev man också anfallen: på väg till en manifestation där man firar nationaldagen. Anarkisterna är så gott som alltid fega då de anfaller när man minst anar det och helst maskerade, och helst när gruppen man anfaller är totalt obeväpnad och när det återfinns mycket unga kvinnor och liknande – som i fallet Jens, där fler än hälften var kvinnor som inte kan värja sig lika väl som män när fega anarkister anfaller.

    Totalt irrelevant jämförelse i vilket fall som helst, tycker jag.

    /k0nsl

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • mullsjömakt! skriver:

    ja vad ska man säga förutom rubriken… ja vet själv när man hamnar i bråk, OCH den saken är att man inte går på den som ligger! om jag slår ner nån i en grupp som jag ser fientlig för mina kamrater och mig, inte faaan tar jag fram en kniv och börjar hugga i fanskapet! va äre för fel på de satans idioterna, jag blir så jävla berörd av denna text när ja såg den, jag visade den för mina föräldrar, och min storebror, den direkta reaktionen var inte vacker kan ja lova jag kunde känna att det stärkte min familjs patriotism direkt jag såg dess miner.

    hoppas att du Jens Lindahl inte fick något bestående men efter attacken, och till er jävlar som var inblandade om ni nån gång skulle se denna komentar säger jag bara detta, TÄNK PÅ VA FAN NI GÖR! är ni svenskar? är ni invandrare? spelar ingen roll, finns ingen heder elr någon som helst jävla humanitär förståelse för er.

    tack för ordet

    /mullsjömakt!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Nationell folkkamrat här från Stockholm,läste vad du varit med om,och jag blir så förbannad på dessa röda avskum/mnh Johan

    /JD

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Solicitor skriver:

    Vi borde höja temperaturen emot de svenskfientliga i och med detta vidriga övergrepp!

    /Solicitor

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Peter Borlänge skriver:

    Kan du läsa ditt helvete? ”STICKA KNIVEN I NÅGON SOM LIGGER NER!”
    Skillnad att freda sig mot en pöbel med ovan nämnda vapen som är överlägsen i antal (50 mot 15-20) och sedan hugga någon med kniv när det är det enda vapen att tillgå!

    Hell Seger! Hell Lund! Hell Motståndsrörelsen!

    /Peter Borlänge

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Patrik skriver:

    Man mår illa när man läser om detta hur de i flock punktmarkerar enskilda personer, kanske dags att hälsa på hos dem en och en?

    Krya på dig

    /Patrik

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Herr D skriver:

    Härligt att se att humöret efter omständigheterna är gott. Våra tankar gick till dig i fredags även från oss som firade nationaldagen i Linköping. Från och med nu finns det inget som heter oprovocerade attacker mot rödingar.

    /Herr D

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Jeff Hede skriver:

    Du är i mina ögon en stor man, en hård gatuaktivist som oavsett vilka smällar du tvingas ta reser dig för att på nytt ta till strid mot den ruttna samtid vi lever i. Du är en solklar förebild för oss alla. Jag hoppas att den smärta du känner lägger sig så snart som möjligt. Sköt om dig.

    Med nationell hälsning

    /Jeff Hede

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Sebastian Karlsson / Kalmar skriver:

    Vill bara visa solidariskt stöd och sända en hälsning till Jens.

    Var tur att det ”bara” var ytliga sticksår och att inga inre organ skadades.

    Krya på dig!

    /Sebastian Karlsson / Kalmar

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Andreas Kuusinen skriver:

    Otroligt starkt av dig att kämpa vidare och stå fast! Extremvänstern är inget annat än fega kräk! Jag sänder min starkaste sympati och respekt till dig!

    /Andreas Kuusinen

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Joakim Wenell skriver:

    Skönt att se dig på fötter igen Jens.

    Då rödingarna har haft det tufft tidigare på Göteborgs gator så har de ju gjort sig själva en björntjänst och oss en grym tjänst genom detta, då våran redan väckta vrede fördubblats tiotusenfalt.

    Väl mött på gatan Jens!

    Bästa hälsningar från hela Småland

    /Joakim Wenell

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Elias skriver:

    Att knivar används blir jag inte förvånad av, jag anser inte heller det är fel. Det finns inga regler på hur kampen på gatan ska gå till skjutvapen knivar det är bara vänja sig eller lämna. Det kommer komma en tid då liv kommer att tas från båda sidor.

    länge leva Segern striden och döden

    /Elias

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Legion skriver:

    Din ära heter trohet !

    /Legion

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Århus Patriot! skriver:

    HIL

    Godt, at læse du er i bedring Jens
    Håber den blir byttet hader AFA!

    /Århus Patriot!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Mikael Skillt - Sundsvall skriver:

    Goda hälsningar från Sundsvall.

    Och hoppas på ett snabbt tillfrisknande.

    /Mikael Skillt – Sundsvall

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Daniella Västerås skriver:

    Krya på dig Jens! All heder åt dig.

    /Daniella Västerås

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Micke skriver:

    All heder till dig för ditt mod och önskar dig all lycka i din rehabilitering.

    /Micke

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Patrick skriver:

    Vi var många som kände oss riktigt frustrerade uppe i Stockholm när ryktet om vad som hänt spreds. Vissa sa att det bara var en lättare skada och andra att det var riktigt kritiskt.

    Hoppas på ett snabbt återfrisknande! Jag förmodar att det inte blir en dans på rosor att vara röding i GBG i sommar.

    /Patrick

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Vanheden skriver:

    Vilket groteskt övervåld, att slå av benen med en slägga, det visar att de helt enkelt var ute EFTER ATT DÖDA, dessa förbannade vidriga svin.
    Jag hoppas de som gjorde detta vansinnesdåd, får sitt straff, i sinom tid, hoppas ni läser detta, ni avskum, vidriga skithögar..ni är inte värda mer än en hundskit på backen..

    Tack för att du överlevde, kamrat.
    Du är en hjälte och ett föredöme för vårt folk.
    Sköt om dig, och var vaksam hädanefter.

    /Vanheden

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Kevin Bardler, Säffle skriver:

    Krya på dig Jens! Hoppas att du snart blir av med smärtan och att allt i övigt är bra med dig!

    Vill rikta mig till alla andra patrioter, inte bara i Gbg, utan även i resten av landet, hoppas att vi nu vrider upp temperaturen för det röda avskummet ytterligare, som sagt, inte bara i GBG utan även i resten av landet! Fiendens blod skall färga marken röd!
    Även fast man får vara beredd på att allehanda vapen används ute på gatan, så är det ett extremt fegt sätt detta överfall ägde rum på, det kanske är dags för oss Nationella att börja använda liknande metoder mot fienden? Fast lite mer hedervärt betéende får jag hoppas på från vår sida!

    Med Nationella hälsningar det Nationella motståndet i Säffle!

    Hell Lund!

    /Kevin Bardler, Säffle

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Jens skriver:

    Hoppas du är på bättrings vägen, vi ska visa dom fega jävlarna vart skåpet ska stå !

    /Jens

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Johan Björnsson skriver:

    Jag tillägnar dig sången ”Vreden”, och hoppas att tanken om hämnden som i framtiden komma skall, kan stilla ditt sinne.

    http://www.youtube.com/watch?v=21mfRXq5GtM

    Johan Björnsson

    johanbjornsson.motpol.nu

    /Johan Björnsson

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Johan, Malmö skriver:

    Storartat och hjältemodigt att stå emot ett numerärt överläge på det sättet. Jag skickar dig mina varmaste lyckönskningar och en önskan om ett snabbt och smärtfritt tillfrisknande!

    Skönt att se att du efter omständigheterna mår bra och att du förhoppningsvis slipper framtida men. Lycka till framöver!

    Och stackarna som anföll så fegt rekommenderar jag att se över sina hem- och livförsäkringar. Vi blir fler och fler – ni blir mer och mer desperata.

    /Johan, Malmö

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Jonny, sthlm. skriver:

    All Heder åt patriot som står fast när det verkligen gäller, mina tankar går till dig//Jonny

    /Jonny, sthlm.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Norrlandsaktivist skriver:

    Skönt att höra att du mår bra, hoppas du frisknar till fort. Med ord som dessa ”Det kanske kan låta som en klyscha, men det som inte dödar härdar” så får man ljuvliga rysningar och blir alldeles salig. Jens, du är en hjälte för alla kämpar runtom i landet. Detta gör du klart för oss med trots den livsfarliga miljö vi befinner oss i så fortsätter kampen på alla plan. Det var månne tur i oturen du hade på nationaldagen. Må du ha all kamplycka med dig i fortsättningen.

    /Norrlandsaktivist

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Peter Lundström skriver:

    av klassisk träskvänster modell, är vad dessa biologiska avskräden är.

    Numerära till antal, beväpnade och sannolikt påtända(verkar vara en förutsättning för att dessa @#&¨*.% skall våga göra något över huvudtaget), ger sig på dom som för tillfället vare sig har lust eller förväntar sig att slåss.

    Träffar man istället på dom på stan, brukar det framkomma vilka förvirrade stackare/pundare dom i själva verket är.

    Dom har en än gång bevisat att dom inte förtjänar minsta respekt eller sympatier från någon.
    Istället har dom ju mer än andra förtjänat att få sina fula trynen uthängda offentligt.

    Till sist:

    Smällar råkar alla på, även den bäste; särskillt om man är rakryggad och står upp för sig själv och sina vänner.

    Det som separerar hjälten från den grå massan eller vargen från fåret är om man därefter reser sig igen, spottar i näven och tar nya tag

    Tack för din insatts, och krya på dig.

    /Peter Lundström

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Gammal Aktivist skriver:

    Tråkig läsning, samtidigt uppmuntrande att Jens verkar vid gott mod.

    Vi får dock inte glömma att alla i rörelsen inte har den styrka och det mod Jens har. Det är ett allvarligt problem för vår rörelse om den här sortens attacker får ske obemärkt. Det spelar ingen roll hur stark en rörelse är om den inte kan identifiera vilka som angriper den. Precis som en om en man är stor som en jätte så är han svag om han är blind.

    Det manar på att rörelsen har koll på vilka vänsterextremister som är våldsamma så att de kan avskräckas från att genomföra sina attentat.

    Idag är omfattningen av deras angrepp inte så stor att det har en reell inverkan på aktivistantalet, åtminstone inte enligt min bedömning. Det är dock en principfråga – varje förlorad aktivist pga extremvänsters attacker är en förlust för rörelsen. Det går inte bara att bortförklara sådant med att ”rörelsen behöver kämpar som räds intet”. Man ska som nationell aktivist inte behöva stå ut med attacker vid sin bostad osv.

    /Gammal Aktivist

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Nicke Huddinge skriver:

    Krya på dig, hoppas dom skyldiga små råttorna får vad dom
    förtjänar INGEN PARDON!

    /Nicke Huddinge

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Anders skriver:

    Vill bara hälsa att du får krya på dig Jens!. hoppas du får en bra sommar! MvH Anders/Dalarna

    /Anders

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • wodinaz skriver:

    Tidigare skrevs här i tidningen att någon aktivist överaskades av polisen, vilken ställde till kaos i dennes lägenhet och nu detta mordförsök.

    Min spontana reaktion är att det är nödvändigt med en rejäl uppgradering av underrättelsearbetet. Det är naturligtvis alldeles utomordentligt bra att många av aktivisterna är mer eller mindre offentliga personer; det visar ”svensson” att ni står för heder, sanning och rederlighet men samtidigt är det viktigt att bedriva visst underrätelsearbete, vidta förebyggande åtgärder etc.

    Mina tankar går till Jens.

    /wodinaz

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Att du inte själv ser skillnaden mellan att FÖRSVARA sig mot ett angrepp, och själv bli angripen och utsatt för mordförsök visar på vilken äcklig jävla människa (?) du är. Om man blir angripen har man rätt att bruka nödvärn tills hotet är avstyrt, även om det innebär att angriparen måste dö. Att däremot angripa någon oskyldig för att mörda personen är bara ondskefullt och vidrigt.

    /DW

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Bergsjön skriver:

    Skönt att du under omständigheterna fick så pass lindriga skador. Krya på dig och ha en trevlig sommar!

    /Bergsjön

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Druznil @nordisk skriver:

    Jag förstod inte att angreppet från antagonisterna var så allvarligt som detta! Skönt att du inte gick vidare till Valhalls salar, det behövs bevisligen folk kvar här!

    Motståndsrörelsens beteende under FM förklarar sig mer och mer desto mer jag för veta runt omständigheterna!

    ”SMR knivhögg folk vid Slussen och gnäller sedan om att bli knivhuggna” – Det är ju en jäkla skillnad på att skydda sig själv och sina kamrater, och knivhugga folk som uppenbarligen redan är utmanövrerade!

    /Druznil @nordisk

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Alexander Englund skriver:

    jävla rödingar dem visar sitt rätta ansikte fega som vanligt kampen går vidare, stämmnigen i sthlm va rätt hatisk efter detta fega dådet !!!!! Hell seger

    /Alexander Englund

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • SCC skriver:

    Vilken otrolig tur i oturen. Skönt att höra att du har modet kvar. Vi var väldigt många som tänkte på dig i fredags. Hoppas du får en skön sommar.

    /SCC

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • /Joakim.G - Kalmar skriver:

    Jag blir glad när jag läser om att du repar dig så snabbt och ryser vid tanken på hur nära det var att vi nationella förlorade en så framstående och driftig person.

    Krya på dig Jens!

    Och till er söta små antifascister kan jag bara hälsa att det inte är speciellt smart att lägga sig på en nivå som ni i längden inte kommer att kunna hantera!

    //Joakim.G – Kalmar

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Carl O. skriver:

    Skönt att höra att du tillfrisknar!
    Vi var många som var rejält förbannade när vi möttes av nyheten i fredags morse.
    Och det avspeglades under hela dagen.
    Till alla andra: så kom ihåg att attacken mot bussresenärerna var en attack på alla patrioter i Sverige!
    Tänk på det när ni ser anarkisterna nästa gång,och låt oss tillsammans göra så att det blir en jobbig sommar för Svenskhatarna!
    Dom är absolut inte vårat huvudmål men dom har gått över gränsen allt för många gånger nu,och det är dags att ta det hela till en ny nivå.

    Framåt Svenskar !

    /Carl O.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • /Peter skriver:

    Jag vill bara säga krya på dig. Du är en riktig hjälte!

    //Peter

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • john skriver:

    krya på dej jens!

    /john

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Andreas Fridén skriver:

    Blev inte några av svinen gripna? Det skulle således bli en offentlig handling att se vilka dessa är. Hämndaktion, någon?

    Sen sänder jag alla mina varmaste tankar till dig och hoppas på ett snabbt tillfrisknande.

    /Andreas Fridén

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Helsingborgsaktivist skriver:

    All heder till Jens och de övriga grabbarna som stod emot de röda trots det massiva övertaget.
    En för alla, alla för en, gäller även för de röda.

    Kollektiv bestraffning landet runt, de får alla stå till svars för sina kamraters handlingar.

    /Helsingborgsaktivist

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Jille skriver:

    Du är stolt. Stolt svensk. Det gillar jag

    /Jille

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • JDG skriver:

    Krya på dig, Jens!
    Ont krut, du vet…

    /JDG

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Sverige mitt fosterland skriver:

    hur kan vi hjälpa er i kampen nu när ni har mitt fulla stöd går allt lättare var försiktiga OCH AGERA SMART snart ser ni reslutat av mitt arbete

    /Sverige mitt fosterland

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Kalle skriver:

    Hoppas du fort kryar på dig så att du kan fortsätta kämpa för vårat fosterland!

    /Kalle

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Andreas Kuusinen skriver:

    Om man dessutom tar sig en titt på den senast upplagda artikeln på AFA Göteborgs hemsida så ser man att de små asen dessutom inte vågar stå för att de knivhögg Jens.

    Personligen så tror jag att de är rädda för att de nu när haschruset börjar lägga sig insett att de kan ha satt igång en kedjereaktion som de inte är förmögna att varken stoppa eller kontrollera…

    /Andreas Kuusinen

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Christer E. skriver:

    Jag hoppas verkligen att Ni snart presenterar de nio ”rödingarna” som förhördes med namn och bild.
    Inte som en uppmaning till hämnd, utan bara för att vi ska kunna veta vilka som uppenbarligen hotar oss.

    Det skulle också vara bra om Ni kontaktar de ansvariga journalisterna bakom de förljugna artiklarna och frågar var de fått sina uppgifter ifrån.

    Jens visade järnvilja är ett föredöme som bara sporrar oss andra i nationella rörelsen att ytterligare arbeta hårdare. Personligen kommer jag fokusera på att värva ännu fler i min omgivning för vår sak.

    /Christer E.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • UrSvensk skriver:

    Tur att det inte gick lika illa som det var på väg att göra, stå, och krya, på dig frände.

    /UrSvensk

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • holmarn skriver:

    Hälsningar från Sundsvall kamrat. krya på dig, kampen fortsätter. Mer rejäla kämpar som dig behövs!

    /holmarn

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • ArgSvenne skriver:

    Har nu läs igenom denna artikel och vad som hände med Jens denna fina, varma och soliga nationaldagsmorgon!
    Vill börja med att säga jag känner ett gränslöst hat inom mig.

    Jag känner ett sånt enormt hat, långt och djupt in i min själ. Man blir inte bara ARG och ledsen över vad Jens fått uppleva. Utan man blir helt naturligt så fruktansvärt förbannad!!

    Dessa jävla fega äckel som ALLTID är dubbelt så många och som nästan ALLTID använder vapen när de angriper. Det är så vidrigt så jag knappast finner mina ord! Hela hans liv stod på spel och han kunde ta mig faaan ha dött!!?

    Det inre och djupa gränslösa hat jag känner, får mig att komma på nya tankar om åtgärder som bör lösas inom kort. Det röda packet, de lösdrivande marxisterna som till varje pris vill förhindra oss nationella att verkar!!? Går det att ”Krossa” dem HELT??! Dom äcklar mig så in i Norden!!
    Det kliar i mina fingrar och det är svårt att veta vad man i Helvete ska ta sig till numera?!

    Det är mycket positivt att jag här kan dela med mig av mina känslor för er. Ni gör annars ett bra jobb och vill önska er all lycka.

    Krya på dig så gott det går nu Jens.
    Hoppas du snart blir bra igen och
    GE ALDRIG UPP KAMPEN !!

    PS:
    Vill varmt rekommendera er att besöka ”ArgSvenne” på YouTube. De klipp man hittar där kan vara mycket intressanta att se. Lovar att det är sevärt och lärorikt!

    /ArgSvenne

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • FAS skriver:

    Sverige behöver dig!

    /FAS

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Christoffer i Trångsund skriver:

    Krya på dig.

    /Christoffer i Trångsund

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Lars skriver:

    För din osjälviska kamp och din (även SMR) förmåga att vända ett nederlag till en framgång.
    Tankarna går osökt till Horst Wessel som tyvärr rönte ett annat öde.

    Zum letzten Mal
    Wird Sturmappell geblasen!
    Zum Kampfe steh’n
    Wir alle schon bereit!
    Bald flattern Hitlerfahnen
    Über allen Straßen
    Die Knechtschaft dauert
    Nur noch kurze Zeit!

    /Lars

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • storm skriver:

    Sänder härmed krya på dig hälsningar fråm mig samt ifrån kamrater från mörka småland. Du är en tapper man Jens. Ge aldrig upp!
    /Småland

    /storm

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Sessrumner skriver:

    Beklagar det inträffade, men är glad att det hade en lycklig utgång.
    Att de är fega råttor är inget man förvånas över, men det är ändå betryckande att se att det fortgår.

    Det gläder mig dock, som sagt, att du klarade dig och att du tar det så väl.
    All heder till dig.

    Krya på dig.

    /Sessrumner

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • K.B. skriver:

    På sin skitsida så har dom som vanligt skrivit att ingen afa blev gripen under dagen och att inget stickvapen användes.

    Alla vet som har haft med dessa kräk att göra att dom förnekar alltid att dom är afa.
    Hur kan man vilja vara med i en organisation som man inte står för när man torskar.
    Vilka sopor !
    Det spelar inen roll vad dom säger alla vet hur det ligger till,deras anhang vet och vi vet.

    Vi är deras mål nr 1 och ändå har dom inte lyckats med någonting.

    Backa aldrig!

    /K.B.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • jannek skriver:

    och en god hämnd.Hoppas du klarar dig utan men.Krya på dig

    /jannek

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Oscar Yeager skriver:

    Jens, du är en stor förebild för alla nationella kämpar, jag önskar dig ett snabbt tillfrisknande.

    Det kommer bli otroligt jobbigt att vara folkförrädare i Sverige, det är ett som är säkert, dags för afa och liknande pack att lyssna på sina egna ord, vad är det ni brukar säga, ”jobbigt att vara med – lätt att hoppa av”, det är nog något att börja fundera på, bara ett tips i all välmening…

    /Oscar Yeager

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Andreas Kuusinen skriver:

    Ännu intressantare nu är att AFA Göteborg på sin hemsida ändrat artikeln genom att bland annat påstå att det var 30 nationalister och inte 25 st som tidigare nämnts samt strukit information om att rödingarna själva var över 40 man.

    Uppenbarligen insåg dem att ingen har respekt för en skara som måste vara över 15 man fler och anfaller oprovocerat så nu försöker de framställa det hela som att de lika gärna kunde ha varit jämna antal.

    Men ni lurar ingen, AFA, vi vet att ni alltid måste vara fler, många fler, för att ha någon framgång!

    /Andreas Kuusinen

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Micke & Camilla skriver:

    hoppas du återhämtar dig snabbt och utan men.
    vi ses på nästa folkets marsch!

    /Micke & Camilla

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Andy skriver:

    jag tycker att det är starkt att du citerar ” de som inte dödar.. De härdar” snacka om att de lär reta upp dom som var ute efter att döda dig.. Mvh Andy

    /Andy

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Jonte, Division Nordland skriver:

    Rödingarna saknar heder, värda dubbla behandlingen faktiskt. Hoppas du är på fötter igen snart!

    /Jonte, Division Nordland

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Jens Lindahl skriver:

    Jag vill bara passa på att tacka er alla som lämnat en hälsning i kommentarfunktionen och visat er solidaritet.

    Låt nu 2008 och framåt bli de år då vi slår hårt som bara fan mot våra fiender på alla plan, med både svärdet och pennan.

    Jag vill även rikta ett stort tack till Svenska motståndsrörelsen som visat enormt stöd och solidaritet, tack ska ni ha grabbar och tjejjer.

    Låt nu arbetet börja, organisera er och slå tillbaks!

    Friheten leve!

    /Jens Lindahl

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Ostmark skriver:

    Vill bara visa min sympati och jag hoppas innerligt att du snart är på benen igen. Sköt om dig!

    /Ostmark

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Krya på dig, Jens!

    Vore det inte en bra idé att hänga ut trasvänstern så att man vet vad man har att göra med.

    /J

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Björn skriver:

    Krya på dig Jens!

    /Björn

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Yoda skriver:

    Vilken hjälte han är Jens.

    Tror inte att det är många som så snabbt och redigt skulle komma tillbaks efter ett så fegt och brutalt överfall som han just råkat ut för.

    Visar att den gamla goda vikingaandan inte är helt utrotad i landet.

    Önskar dig god bättring, och allt gott.

    /Yoda

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Dan Eriksson skriver:

    Jens, du vet redan att jag tycker väl om dig. När jag på bussen upp till Stockholm fick höra om överfallet, blev jag väldigt orolig. Försökte under hela Folkets Marsch få information om hur det låg till, men det var lite svårt att få rätsida på det hela.

    Skönt att du är på fötter, även om det är med lite stödhjälp.

    Håll nu Göteborgs gator som du alltid gjort!

    Friheten Leve!

    /Dan Eriksson

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Heinz Sthlm skriver:

    krya på dig!
    En sådan feg attack som rödingarna gjorde visar bara på att dom är livrädda för oss. Kampen fortsätter!

    /Heinz Sthlm

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Micke, Arboga skriver:

    Kampen fortsätter

    /Micke, Arboga

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • arbetare skriver:

    Åter igen använder invandrarnas bästa vänner sig av samma fega sätt som invandrargängen när de slåss 10 mot 1. Det är såna här händelser som gör mig så förbannad på personer som Johnny Puma Höglin som tillåts fortsätta med sin sjuka kampanj mot sitt eget land och som trampar på sitt eget folk.

    /arbetare

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Mattias skriver:

    Känns verkligen skönt att du är på fötter igen.
    Du är en förebild för oss ynge patrioter här i Göteborg skall du veta Jens.
    Hoppas bara du fortsätter hjälper till att visa vilka göteborgsgator tillhör!

    /Mattias

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • medborgare skriver:

    Bedrövligt att man använder våld som argumentationsmetod.

    /medborgare

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • 409 skriver:

    ha på ”hisingssidan” att göra bara. hoppas en fallen krigare kryar på sig, men..
    fler dit för satan. fick själv en dagger i magen utanför kurdkrogen, en man down, 1000 to go, hoppas jag

    /409

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Micke Sthlm skriver:

    Vi var alla oroliga hur det hade gått för dig när vi fick reda på detta på nationaldagsmorgonen. Skönt att du fortfarande lever kamrat!

    Jag säger bara en sak, vedergällning!

    /Micke Sthlm

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • micke värnamo skriver:

    krya på dig
    o kämpa på

    /micke värnamo

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Illwill skriver:

    Krya på dig, bra att du inte blev värre skadad trots allt.

    Men jag undrar lite, varför slåss nationella och vänsterpacket så här? Ingen kan ju vinna, mer än kanske för dagen?

    Ska man vinna behövs det att fienden slutar med sin verksamhet. Bara två sätt man kan lyckas med detta. Det ena är att övertyga andra sidan om att de har fel. Detta kommer inte ske, på samma sätt man inte kan övertyga religiösa om hur korkade de är kommer ni inte kunna övertyga kommunister/anarkister och övriga folkförrädare.

    Det andra alternativet är således det enda som ger effekt. Att likt fotbollshuliganer ta ett steg framåt, sedan ett steg bakåt, vinner man inte på.

    Som sagt, vad som inte dödar härdar. Det gäller för båda sidor. Vill ni härda dem? I ren bodycount (som jänkarna kallar det) leder vänstern.

    /Illwill

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Krille skriver:

    hoppas du mår bättre nu, må de små svinen som gjorde denna fega handling mot dej brinna i helvetets eviga eldar.

    /Krille

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Roger skriver:

    Stå på dig kamrat i kampen!

    /Roger

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Dalarna skriver:

    ”Seger följer nederlag!”

    Krya på dig!

    M.V.H Fredrik

    /Dalarna

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Hell Seger skriver:

    Ville bara visa mitt stöd, efter att blivit utsatt för ett mordförsök så fortsätter du med kampen. Du är en symbol som står för att inget kan få oss att byta övertygelse. Hoppas allt blir bra!

    /Hell Seger

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Stormöverland skriver:

    Skönt att höra att du inte gömmer dig och ger upp. Stå på dig, du är en stark människa.

    /Stormöverland

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Danne C skriver:

    Känner att det är dags att åter plocka upp fanan och fortsätta marschera…hade nästan gett upp hoppet om en seger, men inser att med såna eldsjälar som dig så är det värt att slåss…Hell SEGER

    /Danne C

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Tobias skriver:

    Jag är glad att höra att det gick bra, Krya på dig

    /Tobias

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • En som vet skriver:

    Vilka ligger bakom detta. Det så kallade anarkisterna styrs upp av personer som kommit in i deras organisation. I stallet för traditionell klasskamp så ägnar de hela sin tid åt att jaga nationalister, varför?
    Tittar man på organisationen Expo så hittar man fort ledande personer från folkpartiet(semiter). Dessa personer har vridit de så kallade anarkisternas fokus från klasskamp till hat emot nationalister.Det är dessa personer som misshandlar och använder anarkisterna som redskap.Sök upp dem och anarkisterna slutar.

    /En som vet

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • det är givetvis fegt att misshandla någon som ligger ner, och fegt att vara flera mot en.
    jag tycker synd om dig som blev misshandlad, och tycker aldrig man kan rättfärdiga misshandel.
    men försök inte framställa alla ”nationella” som änglar och alla ”rödingar” som fega avskum.
    ”nationella” har minsann gjort (och gör) en hel del fega saker också.

    /T

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Nationell skriver:

    Starkt av dig, Jens, att fortsätta kampen!

    /Nationell

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)
  • Ensam i värnamo? skriver:

    Sjukt att höra hur fega dem är. Att hugga någon som ligger ned med kniv, patetiskt!

    Starkt av dig att fortsätta kampen!
    Mvh Simon

    /Ensam i värnamo?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Betyg: 0 (av 0 röster)

  • Kommentera

    E-postadressen publiceras inte.